To praktyka – metoda umożliwiająca głęboką relaksację oparta na śnie. Pomocna jest w skutecznym zwolnieniu tempa życia, regeneracji organizmu, złagodzeniu stresu, zmniejszeniu lęku.
Wzorcowo wycisza pobudzony układ nerwowy i trawienny, poprawia funkcjonowanie układu hormonalnego.
Joga nidra to rodzaj obserwacji i doświadczania wszystkiego, co pojawia się w danej chwili w obszarze ciała, myśli i ducha. Celem tej praktyki jest uzyskanie stanu przeciwnego do napięcia – doprowadzenie do stanu rozluźnienia, wewnętrznego spokoju i równowagi.
Joga nidra to połączenie obszarów:
Relaksacji – stan, który daje nam głębokie odprężenie, wewnętrzny spokój, wewnętrzną ciszę. Pomaga poczuć siebie głębiej. Skutecznie zadba o przemęczone ciało – niwelując napięcia, biegnący umysł – pozbywając się niepotrzebnych myśli, zapomnianą duszę – odkrywając nasze najgłębsze tęsknoty.
Joga nidra to najprostsza metoda głębokiej relaksacji.
- Medytacji – stan, który kieruje uwagę na konkretny przedmiot (może to być rzecz, oddech, czynność, część ciała) i utrzymywanie skupienia chwila po chwili. To niedziałanie, naturalny stan, czyste bycie. Pomaga w łagodniejszym przepracowaniu tego, co trudniejsze, zaprzyjaźnić się ze sobą i być bardziej świadomym własnego życia.
Joga nidra to medytacja.
- Snu – w trakcie praktyki przechodzi się ze stanu czuwania do snu, następnie do stanu głębokiego snu. Na końcu do czwartego stanu świadomości, w którym zatrzymują się wszystkie myśli – bez żadnego wysiłku umysł wchodzi w najgłębsze odprężenie, jakie można sobie wyobrazić.
Joga nidra to naturalny środek, aby poradzić sobie z bezsennością, poprawia komfort snu, sprawia że staje się głębszy.
- Trudności psychologicznych – pomaga nam skutecznie pozbyć się głęboko zakorzenionych przekonań, blokad emocjonalnych, kompleksów, ograniczeń.
Joga nidra uczy nas dystansu do codzienności i przeszłości.
Jak wygląda praktyka joga nidra?
Przygotowanie
Ta część obejmuje rozgrzewkę oraz znalezienie najbardziej wygodnej pozycji w celu pozostania w bezruchu na dłuższy czas.
Postanowienie – Sankalpa
Nadanie kierunku dla podświadomości poprzez intencję, pragnienie. To rodzaj pozytywnego przesłania podczas praktyki.
To nasiono, które jeśli trafi na sprzyjające warunki będzie mogło wzrastać stając się piękną rośliną.
Rotacja świadomości
Odchodzenie od świata zewnętrznego poprzez podążanie przez poszczególne części ciała, tak aby nastąpiło połączenie z mózgiem.
Świadomość ciała
Używanie przeciwstawnych stanów w celu zharmonizowania półkul mózgowych, zrównoważenia tego, co nieprzyjemne, z tym co przyjemne.
Świadomość oddechu
Rozwijanie uważności oddechu w celu głębokiego rozluźnienia. Oddech to łącznik ciała fizycznego i psychicznego.
Świadomość wewnętrznej przestrzeni – wizualizacja
Ukierunkowanie myśli i emocji, wprowadzenie w inny świat wewnętrznych doznań. Wizualizacja poprzez zdarzenia, sytuacje, centra ciała, podróże, symbole.
Świadomość wewnętrznej ciszy – powtórzenie intencji
Zauważanie powstawania i znikania myśli. Wewnętrzna cisza rozszerza się na cały świat. W rozluźnionym stanie powracamy do swojej intencji.
Zakończenie
To czas bardzo powolnego wychodzenia ze stanu relaksacji. Na końcu podsumowanie praktyki dzieląc się wrażeniami.