Yin joga to metoda relaksowania mięśni, w której pracujemy na rozluźnionych, nierozgrzanych mięśniach. To miękki styl, którego celem jest praca na głębszych strukturach ciała jakimi są stawy, powięzi, ścięgna, więzadła, kości (one jako pierwsze gromadzą stres). Powięź odpowiada za zakres ruchu mięśni i ich elastyczność.
Yin joga to młody i nowoczesny styl pochodzący z medycyny chińskiej. Wybrano w nim wszystko, co najlepsze ze wszystkich kultur. Najważniejszy jest człowiek i to w jaki sposób można mu pomóc przy użyciu asan. Jest odpowiedzią na szybkie tempo życia, współczesny zestresowany świat.
Pozycje w Yin jodze
To oczywiście zrelaksowane pozycje, w których szuka się i odnajduje zrelaksowania ciała i umysłu. W niektórych podczas praktyki po upływie czasu możemy poczuć lekki dyskomfort, ale nie angażujemy mięśni. Tutaj zawsze szanujemy granice swojego ciała i pogłębiamy jego świadomość.
Yin joga jest prowadzona bez dynamicznej rozgrzewki wówczas mięśnie nie włączają się do pracy, co do daje możliwość wpłynięcia na głębsze struktury poprzez „pozytywne zestresowanie ich”.
Co wyróżnia Yin jogę?
- Koncentruje się na dolnej części kręgosłupa, miednicy i biodrach
- To umiarkowana i statyczna forma jogi, intensywność pracy to 40-45%. Dzięki temu możemy zajrzeć świadomiej w głąb własnego wnętrza: ciała i umysłu
- Korzyści praktykowania to energetyczne, fizyczne, emocjonalne i mentalne
- Każda lekcja ma za zadanie zrealizować temat, osiągnąć zamierzony cel wspólnie z uczestnikami.
3 kluczowe zasady według Sarahy Powers, na której opiera się praca w Yin jodze:
- Znajdź swoją granicę – przyjęcie pozycji do właściwej głębokości tej. na 30-40%
- Pozostań w bezruchu – oznacza brak widocznego ruchu nie licząc oddechu, który płynie nieustanie. Dłuższe okresy bezruchu dają możliwość zwrócenia uwagi co tak naprawdę dzieje się Tu i Teraz
- Utrzymanie pozycji przez dłuższy czas – yin joga rozpoczyna się do 1,5 minuty pozostania w bezruchu w danej pozycji. Optymalny czas to 4-5 minuty, maksymalny to nawet 10 minut i więcej.
Praktykując Yin jogę warto poznać zasadę Yin i Yang
Zaczerpnięta jest z taoizmu, tradycyjnego chińskiego systemu filozofii i religii.
Tao to równowaga Yin i Yang jaką pragniemy utrzymać w życiu.
Jeśli ignorujemy potrzeby naszego ciała, umysłu to równowaga Yin i Ynag zostaje zaburzona.
Yin symbolizuje:
To co wewnątrz, żeńskie, ciemne, noc i księżyc, ziemia i woda, zimne, bierne, intuicja, plastyczne.
Yang symbolizuje:
To co na zewnętrz, męskie, jasne, słońce, dzień, niebo, ogień ciepłe, aktywne, elastyczne.
- Nadmiar yang to stres, nerwowość, a nawet nerwowy styl życia, szybkie życie z brakiem poszanowania potrzeb ciała, zbyt duża koncentracja na osiąganiu celów.
- Niedobór Yin objawia się poprzez choroby i kontuzje. Często są to choroby autoimmunologiczne, które wymuszają zwolnienie tempa życia ucząc odpoczynku.
- Nadmiar Yin to stagnacja, nadwaga, zastój, długotrwały smutek.
Jak pracujemy z ciałem w Yin jodze?
- Wykorzystujemy sprzęt wypełniając przestrzeń pomiędzy ciałem i ziemią. Podkładamy wałki, cegły, poduszki, koce, sprzęt ten sprzyja lepszemu zrelaksowaniu.
- Używamy ciężaru własnego ciała i pracujemy z grawitacją.
Dla kogo i na co jest Yin Joga?
Dla każdego kto pragnie zwolnić tempo w życiu, zatrzymać biegnące myśli i uważnie ćwiczyć jogę.
Może wywołać spostrzeżenia w naszym życiu, które skłonią nas do znaczących w nim zmian albo pomóc zaakceptować fakt, że to co się teraz dzieje, właśnie teraz powinno się dziać.
Warto ją praktykować szczególnie kiedy przechodzimy w życiu bardziej wymagający czas, mamy na co dzień więcej stresu, czujemy mocny spadek energetyczny. Wówczas nasze ciało nadmiernie się napina, staje się sztywne. Yin joga w łagodny sposób pomoże rozluźnić ciało dbając jednocześnie o stan umysłu.
Regularna praktyka Yin jogi zwiększa odporność na stres.
Jak wygląda 60 minutowa lekcja?
Rozgrzewka – trwa ok. 15 minut, koncentracja na prawidłowych technikach oddychania, łagodne i powolne ruchu rozgrzewające stawy. Może być wzbogacona o masaże stymulujące konkretne meridiany oraz automasaże rozluźniające powięź. Skutecznie rozpoczną proces wyciszania układu nerwowego wprowadzając w stan relaksacji. Te proste techniki od razu przyniosą widoczną korzyść zwiększając zakresy ruchów i doznania w wykonywanych asanach.
Część główna – czas to ok. 30 minut, realizacja tematu zajęć. Praktyka w spokojnym tempie, dzięki temu mięśnie nie zostaną rozgrzane i będzie można pracować nad głębszymi tkankami. Część finałowa to zazwyczaj wykonanie najtrudniejszej asany, do wykonania której uczniowie są przygotowywani od samego początku praktyki.
Sekwencja zamykająca – 15 minut to czas poświęcony na wyciszenie, kontrapozycje oraz głębszą relaksację z intencją i wdzięcznością.